Pomiń menu

Aktualności

Ruszyły pożyczki w ramach Jeremie 2

logo programu Jeremie2

Prawie 30 mln złotych do pożyczenia zachodniopomorskim przedsiębiorcom ma konsorcjum, którego liderem jest Szczeciński Fundusz Pożyczkowy. To efekt nowego rozdania środków unijnych w ramach Jeremie 2, czyli inicjatywy służącej rozwijaniu regionalnej gospodarki. Tym razem beneficjentami są mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą poprawić konkurencyjność swojej firmy. Właśnie ruszył nabór wniosków.

W dyspozycji Konsorcjum składającego się z Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego, Funduszu Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości, Funduszu Poręczeń Kredytowych w Stargardzie, Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych będzie dokładnie 27 mln zł, które zostaną zaoferowane przedsiębiorcom w formie pożyczek inwestycyjnych i pożyczek obrotowo-inwestycyjnych. Mogą je otrzymać przedsiębiorcy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ze Szczecina, gmin ościennych oraz powiatu stargardzkiego, zatrudniający do 250 pracowników, mający obrót roczny w wysokości do 50 mln euro oraz posiadający sumę bilansową do 43 mln euro.

Pożyczkę można otrzymać na przedsięwzięcia przyczyniające się do tworzenia warunków sprzyjających budowie konkurencyjnego sektora MŚP na terenie województwa zachodniopomorskiego. Wsparcie może obejmować inwestycje zarówno w środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, ale również kapitał obrotowy pod warunkiem, że będzie on powiązany z działalnością inwestycyjną lub dalszą ekspansją przedsiębiorstwa, na które zostało przyznane finansowanie.

W praktyce znaczy to, że pożyczkę mogą otrzymać np. przedsiębiorcy chcący zakupić maszyny lub inny sprzęt do swojej firmy, zrobić remont lokalu, czy też kupić lokal handlowy. Możliwości jest wiele, ale działania, na które chce się wziąć dofinansowanie, faktycznie muszą wiązać się z poprawą konkurencyjności przedsiębiorstwa

– mówi Krzysztof Nowak, prezes Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego.

Co wyróżnia te pożyczki? Na pewno to, że są bardzo atrakcyjnie oprocentowane, nie jest wymagany wkład własny i nie ma żadnych prowizji i opłat związanych z jej udzieleniem.

Do dyspozycji przedsiębiorców są dwie pożyczki:

  • inwestycyjna (tu kwota jednostkowej pożyczki: od 500 tys. do 1 mln zł, maksymalny okres spłaty pożyczki wynosi 10 lat i nawet do 12 miesięcy karencji w spłacie kapitału.
  • obrotowo-inwestycyjna (tu kwota jednostkowej pożyczki: od 100 tys. do 500 tys., maksymalny okres spłaty pożyczki wynosi 7 lat i nawet do 8 miesięcy karencji w spłacie kapitału.

Wszystkie formularze można znaleźć w zakładce Pożyczka Jeremie2.


Jeremie 2 jest projektem realizowanym w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Stanowi kontynuację realizowanej w ramach Perspektywy Finansowej 2007-2013 inicjatywy Jeremie, która cieszyła się wśród przedsiębiorców dużą popularnością. Jeremie 2 jest zwrotną pomocą finansową, realizowaną głównie poprzez pożyczki z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej oferowaną mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, ale również podmiotom zaczynającym działalność. Program ma stymulować zakładanie i rozwijanie działalności gospodarczej oraz wdrażanie przez MŚP projektów inwestycyjnych prowadzących do zwiększenia innowacji w przedsiębiorstwach z sektora MŚP.

JEREMIE 2 na Pomorzu Zachodnim ma przynieść efekty w postaci wsparcia ponad 2100 przedsiębiorców i utworzenia ponad 1100 miejsc pracy. Założenia są bardzo ostrożne, gdyż pierwsza edycja cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem przedsiębiorców poszukujących atrakcyjnego finansowania. Taka jest właśnie z założenia rola instrumentów zwrotnych, które dla mniejszych i średnich firm, są często dużo bardziej atrakcyjne niż oferta banków komercyjnych. W ramach nowego rozdania do zachodniopomorskich przedsiębiorców trafi blisko 400 mln zł.

stopka programu Jeremie 2

2017/11/22

Skok na początek strony